Japansk Filmfestival i Kolding vender tilbage med prominente gæster

Efter et kæmpe brag af en festival i 2024, fortsætter succesen igen i samme rammer, når JDFF (Japansk Dansk Film Festival) igen byder velkommen til en uforglemmelig kulturel oplevelse, der løber af stablen startende fredag den 23 maj 2025

Festivalen, som præsenterer nogle af de bedste og mest anerkendte japanske film, giver endnu engang både filmelskere og nysgerrige sjæle mulighed for at opleve Japans rige filmtradition på nærmeste hold og giver publikum en unik chance for at dykke ned i japansk kultur, historie og samfund gennem filmens magiske linse. 

Et program fyldt med mangfoldighed

Et af de største highlights i årets program er den kontroversielle og ikoniske Battle Royale (2000) af instruktøren Kinji Fukasaku, og i år fejrer JDFF filmens 25. års jubilæum. Filmen foregår i en dystopisk fremtid, hvor en gruppe gymnasieelever tvinges til at kæmpe til døden, og har opnået kultstatus og er blevet anerkendt som en af de mest provokerende og spændende japanske film nogensinde. Battle Royale er både en intens thriller og en skarp kommentar til samfundets psykologi og overlevelse, og den vil uden tvivl skabe en stærk reaktion hos publikum. Til fremvisningen vil den assisterende instruktør på filmen Toru Harada være til stede og tale om filmen, produktionen og minderne og tage imod spørgsmål fra publikum.

Kinji Fukasaku / Battle Royale

Desuden kan festivalens gæster også glæde sig til et unikt besøg af den berømte japanske filminstruktør Takashi Shimizu. Shimizu, som er bedst kendt for sine horrorfilm som Ju-on: The Grudge (2002), samt Hollywood remakes af samme navn fra 2004, vil deltage i en eksklusiv Q&A-session til hans nye film SANA: Let Me Hear, som også vises i år på JDFF, hvor han vil dele indsigt i sit kreative arbejde og de teknikker, han bruger til at skabe de intense og uhyggelige atmosfærer i sine film. Det er en sjælden mulighed for filmfans at få et nærmere kig på en af Japans mest indflydelsesrige horror instruktører og hans nyeste film.

Takashi Shimizu / SANA: Let Me Hear

Om arrangørerne

Den japanske filmfestival i Kolding er organiseret af JDFF, der har arbejdet med at fremme kulturel udveksling mellem Japan og Danmark gennem film og kunst. Festivalen har til formål at bringe et autentisk indblik i japansk kultur og styrke forbindelsen mellem de to lande. I år samarbejder festivalen med Japansk Dansk Film Festival (JDFF) for at udvide filmoplevelsen med en rig blanding af japanske og danske filmkunstnere og skabe et stærkt kulturelt bånd mellem de to nationer. Festivalen er igen støttet af Kolding Kommune og Sasakawa Foundation, samt DFI (Det Danske Film Institut).

Kenneth Truelsen, festivalens direktør for den japanske filmfestival i Kolding, udtaler: „Vi er utroligt glade for at kunne bringe en så fantastisk samling af film til JDFF i 2025. Årets program er særligt spændende, da det rummer både ikoniske klassikere som Battle Royale som personligt er min favoritfilm, men også helt nye film som aldrig er vist i Danmark, som vi tror vil begejstre både vores trofaste filmfans og nye gæster. Vi er også meget stolte af at kunne præsentere Takashi Shimizu, som har haft en enorm indflydelse på horrorgenren, samt besøg fra Toru Harada som bringer gode historier med fra filmsettet af Battle Royale

Billetsalg og yderligere information

Billetter til festivalen er i salg allerede og kan købes via Nicolai Biografs hjemmeside: https://nicolaibio.dk/ 

For mere information om programmet og specifikke filmvisninger, besøg http://www.jdff.dk/