Facts om A Goofy Movie (30-års Jubilæum)

Om filmen

A Goofy Movie (Fedtmule og søn) er en amerikansk animeret musikalsk komedie-eventyrfilm fra 1995, produceret af Walt Disney Television Animation. Filmen er instrueret af Kevin Lima og er baseret på tv-serien Goof Troop (Max og Mule) fra The Disney Afternoon, skabt af Robert Taylor og Michael Peraza. Den fungerer som en selvstændig spin-off til serien og foregår tre år efter begivenhederne i Goof Troop (Max og Mule). Filmen følger Fedtmule og hans nu teenagesøn Max, der begiver sig ud på en skør tværs-over-USA far-søn-fisketur.

Det er den sidste skoledag, og Max vil gerne fange Roxannes opmærksomhed – en af de mere attraktive piger på skolen. Men hvordan kan man være cool, når ens far er Fedtmule? Jo, man optræder spontant til den afsluttende skoleforsamling – eller det lød i hvert fald som en god idé, indtil rektor Mazur fandt ud af det. Fedtmule hører om sin søns påfund (sådan da), og beslutter, at en fisketur – ligesom den hans egen far tog ham med på – er løsningen. Han ved dog ikke, at Max endelig har fået en aftale med Roxanne til en fest, som afholdes af klassens valedictorian.

Gennem filmen forsøger Fedtmule at få Max til at åbne sig mere op, mens Max er irriteret over at blive revet væk fra sit liv – og over at han må lyve for Roxanne om turen (han fortæller hende, at han og hans far skal optræde på tv til PowerLine-koncerten i Los Angeles). Vil Max synke eller svømme? Vil Fedtmule dumme sig og ødelægge sønnens første chance for romantik? Vil Bigfoot trække sig tilbage? Og hvad med de nonner?

Facts

  • Karakteren Powerline er en blanding af Bobby Brown, Prince og Michael Jackson.
  • Selvom Jason Marsden er en talentfuld sanger, sang han ikke de musikalske numre i filmen. Disney mente, at det var bedre, hvis en skuespiller med baggrund i Broadway-musicals lagde stemme til Max’ sang. Den skuespiller var Aaron Lohr, som er en personlig og nær ven af Jason Marsden. To årtier senere, under D23 Expo i 2015, til en paneldiskussion i anledning af filmens 20-års jubilæum, blev dette dog opvejet, da Jason Marsden og Bill Farmer sang en duet af “On the Open Road” sammen – uden nogen forudgående øvelse.
  • Når Max synger i skoleaulaen, ændrer Roxannes placering sig fra tæt på scenen til bagest i lokalet. Filmskaberne gjorde dette for at give illusionen af, at Max kun har øje for Roxanne – og ikke ser nogen andre.
  • Anders And havde oprindeligt en større rolle, hvor han arbejdede som rejseagent. Fedtmule spørger: “Hvad synes du, jeg skal gøre?” Anders svarer uforståeligt. Fedtmule svarer: “Hvad sagde du? Er der en anden, jeg kan tale med?”
  • Rob Paulsen (stemmen bag P.J.) har flere gange i interviews indrømmet, at han aldrig har set hele filmen.
  • Filmen blev inspireret af Jeffrey Katzenberg, som dengang var formand for Walt Disney Feature Animation. Han følte sig distanceret fra sin datter og besluttede at tage på en roadtrip med hende – en tur, som bragte dem tættere sammen.
  • Filmen klarede sig ikke godt i biograferne, men gjorde det rigtig godt i video salg og -udlejning.
  • Pauly Shore bad om at være ukrediteret i rollen, fordi han ikke ønskede, at Disney skulle markedsføre filmen på hans navn – ligesom Robin Williams havde bedt om det med Aladdin (1992).
  • Powerline-sangene blev indspillet i Princes studie, Paisley Park. Rosie Gaines, som var medlem af Princes gruppe, har en solo i sangen I 2 I. Korstemmerne blev leveret af gospelgruppen The Waters.
  • Powerlines kostume er en parodi på de gule HazMat-dragter, som Devo bar omkring 1977/78.
  • Showet Lester’s Possum Pals, som Fedtmule slæber Max med til, er en parodi på Disneys egen forlystelse Country Bear Jamboree, som findes i flere af deres forlystelsesparker.
  • SKJULT MICKEY: Under Powerline-koncerten kan Mickey Mouse ses i mængden nederst til venstre i billedet lige efter, at scenemanageren bliver kastet op på DiamondVision-skærmen. Mickey Mouse kan også ses under showet i skoleaulaen, når Max flyver hen mod Roxanne – nederst til venstre, lige efter kameraet viser hele salen. Og også ved vejsiden sammen med Anders And.
  • Burger King udgav fem legetøj i USA i 1995 for at promovere filmen, med Goofy og Max i forskellige scenarier: Goofy og Max på en tømmerflåde, Goofy og Max på vandski, Goofy på en vild rodeotyr, Goofy og Max i en fiskebåd, Goofy og Max i en løbsk bil (Dette legetøj fandtes i to versioner: én med en rød og sort bil og én med en gul og blå bil).
  • Denne film blev oprindeligt lavet omkring slutningen af 1993 og var planlagt til at få biografpremiere i julesæsonen 1994. Dog forårsagede nogle produktionsproblemer i Frankrig, at filmens udgivelse blev udskudt til 1995, mens Løvernes Konge (1994) blev genudgivet for at udfylde tomrummet.
  • Et eksemplar af Aladdin (1992) soundtracket kan ses nederst i pladebutikkens vinduesudstilling under sangen After Today. Det har lampen fra lampens ånd på forsiden.
  • I scenen hvor Fedtmule tager et billede af en baby, kan man se bamseversioner af Bambi og den voksne Simba i bunken i baggrunden.
  • Max’ forvandling til sin far under åbningsmareridtet er inspireret af An American Werewolf in London (1981).
  • Titlen (I 2 I) er inspireret af Princes sangtitler, såsom I Would Die 4 U.
  • Nonnerne, der ofte dukker op, er inspireret af filmen Sister Act (1992) og inkluderer karikaturer af Whoopi Goldberg og Kathy Najimy.
  • Stemmeskuespillerne indtalte deres replikker sammen, hvilket er sjældent for animerede film og tv-serier.
  • Panelet til 20-års jubilæumsfejringen ved D23 Expo i Anaheim i 2015 var det mest besøgte og bedst vurderede blandt publikum – det overgik endda arrangementer som da George Lucas blev hædret som en Disney Legend. Auditoriet havde plads til 500 mennesker, og flere hundrede måtte afvises.
  • Da de to Star Trek-nørder holder et “Weird Planet”-magasin op under sangen “After Today”, ses der på bagsiden en annonce for Sea-People (en parodi på Sea-Monkeys) og en annonce for gratis 20 dollars. Bestillingskortet er adresseret til Duck Sales CQ, Money Bin Dr, Duckburg, USA – en reference til Joakim von Ands pengetank fra DuckTales (1987).
  • Under sangen “On the Open Road” kører en limousine forbi, og en karakter iført en hvid, glitrende handske (formodentlig en reference til Michael Jackson) ses vinke fra soltaget.
  • Krokodillen fra Peter Pan (1953) optræder backstage under koncerten.

A Goofy Movie
Børn / Eventyr | 1995 | 1 t. og 18 min. | Alle.

  • Dansk Titel: Fedtmule og Søn.
  • Instruktør: Kevin Lima.
  • Manuskript: Jymn Magon, Chris Matheson, Brian Pimental.
  • Musik: Carter Burwell.
  • Amerikanske stemmer: Bill Farmer, Jason Marsden, Jim Cummings, Kellie Martin, Rob Paulsen, Wallace Shawn, Frank Welker, Florence Stanley m. fl.
  • Danske stemmer: Kim Sandberg, Martin Brygmann, Vibeke Dueholm, Henrik Koefoed, Pernille Pettersson Carmohn, Laus Høybye, Lars Thiesgaard m. fl.
  • IMDb Rating: 6.9 / 10 – baseret på 66.000+ IMDb bruger afstemninger.
  • IMDb: A Goofy Movie
  • Billeder: © Walt Disney Television Animation.

Vi skriver facts om ALLE film og tegnefilm fra alle årtier. Lige fra klassiker, blockbuster film, kult film og til mindre kendte film. Vi vil gerne hele vejen rundt, så godt som det kan lade sig gøre. Vi gør dette ud af stor passion og for at bringe liv til film og tegnefilm, som du måske har glemt, men genopdager igen.

OBS! Vi tager forbehold for stavefejl og tastefejl.